«П’ятидесятництво в Західній Україні: історія і сучасність»

«Пятидесятництво в Західній Україні: історія і сучасність»  

DSC_35-7 березня у Львівській Богословській Семінарії відбулася конференція «П’ятидесятництво в Західній Україні: історія і сучасність». Міроприємство було розділено на науково-практичну та загальну частини. Науково-практична частина конференції зібрала близько 70 учасників. Протягом двох днів було заслухано та обговорено 15 доповідей, які багатовимірно окреслили актуалізовану проблематику. Загалом історичний поступ п’ятидесятницького руху в Західній Україні попри свої масштаби не став об’єктом прискіпливого дослідження науковців й конференція мала на меті пожвавлення наукових розвідок у цій темі.

DSC_1

Тематика доповідей охопила питання контексту зародження п’ятидесятництва в Західній Україні, державно-церковних стосунків, розвитку різноманітних п’ятидесятницьких течій. Частина виступів стосувалася регіоналістичного виміру руху. Особливе зацікавлення викликали доповіді науковців Романа Скакуна присвячена віронавчальним особливостям руху євангельських християн святих сіоністів та Романа Соловія «Богословські проблеми західноукраїнського п’ятидесятництва». Оригінальністю виділялися виступи історика з Білорусі Володимира Русецького та молодого дослідника Дмитра Коваля й інших доповідачів. Учасники заходу могли також ознайомитися з виставкою «п’ятидесятницької старовини», що була зорганізована багатолітнім шукачем джерел історії п’ятидесятництва зі Львова Василем Котом та диригентом Галиною Самусь. На виставці були представлені рідкісні п’ятидесятницькі періодичні видання 20-30-х рр. «Примиритель», «Євангельський голос» та «Будівничий Церкви Божої», а також видання Біблій, Нових Завітів, збірників пісень і т.д., якими користувалися у богослужбовій практиці ранні п’ятидесятники.

В субDSC_2оту, 7 березня учасниками конференції стали 350 делегатів з 7 областей України. Це здебільшого пасторсько-проповідницький склад Церкви Християн Віри Євангельської України, а також ветерани п’ятидесятницького руху. З доповіддю «Уроки історії західноукраїнського п’ятидесятництва» виступив кандидат історичних наук Михайло Мокієнко. Про роль духовної освіти в ранньому західноукраїнському п’ятидесятництві говорив Володимир Русецький. Під час конференції відбувся круглий стіл з ветеранами західноукраїнського п’ятидесятництва, а також керівним складом обласних об’єднань ХВЄ. Чоловічий хор львівської церкви «Віфанія» виконав твори початку ХХ ст., що надало особливого колориту конференції. Завершив захід проповіддю Старший єпископ ЦХВЄУ Михайло Паночко.

По матеріалам науково-практичної частини конференції готується випуск збірника статей покликаний пожвавити рефлексію стосовно цієї малодослідженої теми.